Psy jsme měli v rodině od doby, co pamatuji i předtím. Já se jim aktivně věnovala od roku 2009, kdy jsem různě hlídala a venčila. První tréninky se staly součástí mého života až roku 2012. To se stalo tak, že jsem spolupracovala jako výtvarník na projektu Pes u cvokaře (www.pesucvokare.cz). A zároveň se mi akorát připletl do cesty oficiálně první pes, tehdy prý 2 – 3 roky starý, výmarský ohař Ralf, kterého jsem vůbec nechtěla. Nějak se stalo, že on chtěl mě a já se zavázala, že se o něj postarám.
Výsledek takového způsobu učení ve mne po pouhém víkendu zanechal tak silný dojem, že jsem se pustila do odborných studií souvisejících s etologií psa, způsoby učení a (spolu)práce se psy. Ralfík byl ten nejhodnější a nejklidnější pes. Až později jsem pochopila, že je to výsledek jeho strachu, cokoli dělat. I bez odborníka jsem věděla, že se nesmím zlobit ani křičet, protože se pak krčí nebo rovnou strachy pomočí. Bylo jasné, že se k němu předchozí majitelé nechovali hezky. Až s mým vzděláváním to začalo mít i hlubší logiku – měl zkušenosti pouze s nepřiměřenými korekcemi a tresty, které z něj udělaly pasivního tvora. Rozhodla jsem se to změnit.
Tím začalo naše vzájemné učení. Místo dovolené vítězily psí tábory a můj zájem o svět kynologie nenápadně převažoval nad tím uměleckým. Rok na to jsem si úplně vědomě adoptovala druhého psa, "německého ohaře" Rockyho (cca 8 měsíců starého). A to teprve začalo být, na čem pracovat! Dovedl mě ke canicrossu, kterému se věnujeme především pro zábavu do dnes.
Když odrostl, vrhla jsem se na praxi do útulku a odtud do psí školy specializované na sportovní kynologii. Po krátké praxi mi došlo, že to není způsob, jakým chci se psy pracovat. Přidala jsem se k projektu Dobrých psích škol a začátkem roku 2018 otevřela pobočku v Líních u Plzně. Od roku 2019 spolupracuji s Psím azylem Hafanov, pro jejichž svěřence nabízím nepravidelně dočasnou péči. Protože behaviorální svět se úžasně vyvíjí, způsoby práce se zvířaty rozrůstají a posouvají hranice, i u mě vznikla potřeba posunout zadnici... Tedy hranici dál – pro své klienty, pro sebe. Tím začátkem roku 2020 vznikl Tuten Pesplac.
Nezanevřela jsem na 10 let studované umění. Našla jsem umění v práci se psy a jejich lidmi. Je to kreativní, obohacující a někdy náročný proces.
Učím Vás správně komunikovat se psem, respektovat to, kým je a s tím pracovat. Ke každému přistupuji individuálně. Řešení stejných problémů se může lišit v maličkostech, které jsou zásadní pro úspěch. Spolupráce se mnou je tedy především individuální/soukromá. Upřednostňuji pravidelné dlouhodobé spolupráce, které si vybírám. Kontaktovat mě můžete přes email veru@tutenpesplac.cz.
V květnu 2022 naši lidskopsí rodinu obohatilo mé první vlastní štěně Tiabeanie, krátce Bean. Je to velká osobnost v corgi těle a jako správná influencerka má svůj vlastní instagram @holka_ušatá. Tam sdílíme naše soukromé zážitky i tipy na výchovu a různá cvičení. První rok byl ve znamení socializace a hledání. Socializace, protože schopnost psa se na mě soustředit v různě obtížných podmínkách je pro mě nejdůležitější. A hledání, protože jsme zkoušely, co nás bude obě bavit. Zjistila jsem, že mám fenku stvořenou pro práci s nosem. Hlavní naše tréniková náplň je v posledním roce nosework a oddechová mantrailing.
František Šusta: knihy, semináře, tábory, kozo-lamo-liško kempy a další akce zaměřené už dlouho nejen na pozitivnní posilování :)
Gabby Harris: knihy, Seberegulace člověka i zvířete v etickém tréninku (2024)
Lenka Blachová: online webináře na témata psí komunikace a víkendové Komunikační lekce
Alexa Capra: Víkendové semináře v Koiře (2023, 2024)
Magda Šimečková: Pes zrcadlem lidské duše (2024)
MET konference: online víkendovky pravidelně organizované a dostupné od 2021 do dnes
Marta Mannelová: Tellington T-touch doteky, bandáže a vodící techniky
Nicole Vošvrdová a Petra Hrušková: nosework
Zuzana Karpianusová: mantraling
Na fotografii zleva vidíte Rockyho, Ralfíčka a Mery, o kterou jsem se v rámci dočasné péče starala necelý rok. Žádná dočaska mi nepřirostla k srdci jako ona. Bázlivá, nesocializovaná fena odebraná z množírny. Její příběh si můžete přečíst tady a tady.
❤